^powrót na początek

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
foto5

Informacje dla druhów

Zostań sponsorem OSP Lipiny Dolne, wpłać na nasze strażackie konto 54 9637 1011 2002 1001 9399 0001 dowolna kwotę z dopiskiem "darowizna na cele statutowe"

Today12
Yesterday30
This week78
This month113
Total230991
środa, 04, październik 2023 09:27
Powered by CoalaWeb

Odwiedza nas 5 gości oraz 0 użytkowników.

Historia

Ochotnicza Straż Pożarna w Lipinach Dolnych powołana została do istnienia na zebraniu wiejskim w dniu 25.03.1926 roku. Bezpośrednim i najważniejszym powodem powstania straży był wielki pożar, jaki wybuchł w dniu 8.09.1924 roku w części wsi zwanej „Oderwą”. Spaleniu uległy budynki w 27 gospodarstwach. Budynki w tamtych czasach były drewniane, kryte słomą i w bardzo zwartej zabudowie. Po tym pożarze zaczęto myśleć o założeniu straży pożarnej.

 Za sprawą ludzi chcących działać, którym sprawy społeczne nie były obojętne i którzy zdawali sobie sprawę z pomocy jaką może udzielić osp, powstała straż pożarna w Lipinach Dolnych. Jej założycielami i pierwszymi członkami byli: Sarzyński Józef, Kołodziej Józef, Pawelec Maciej, Grum Franciszek, Jaszczycha Adam, Jaszczycha Andrzej, Deryło Maciej, Bazan Wincenty, Bucior Antoni, Socha Michał, Larwa Jan, Lewkowicz Andrzej, Fiejdak Adam, Deryło Jan, Grum Michał, Góźdź Maciej, Góźdź Andrzej, Siek Michał, Siek Sebastian, Bazan Stanisław, Bucior Andrzej, Deryło Wojciech, Igras Jan, Tutka Piotr, Deryło Maciej - razem 25 druhów.

Wśród strażaków był wielki zapał do działania. Pierwszy sprzęt gaśniczy składał się z: dwóch drabin lekkich, dwóch drabin ciężkich, czterech bosaków, pięciu tłumic. W następnym roku straż otrzymała sikawkę ręczną. Strażacy od samego początku poważnie potraktowali swoje obowiązki i przez cały rok trzymali warty nocne w całej miejscowości za co otrzymywali skromne pieniądze, które z kolei były przeznaczone na zakup pierwszych mundurów drelichowych i czapek. W roku 1928 wybudowano drewnianą remizę o wymiarach 12x7m. Materiał na budowę ofiarowali mieszkańcy Lipin Dolnych, a dachówka została zakupiona za pieniądze podarowane przez PZU Biłgoraj. W wybudowanej remizie organizowano zabawy taneczne oraz inne imprezy okolicznościowe. Za zarobione w ten sposób pieniądze kupiono mundury wyjściowe. Wielkim zaangażowaniem i siłą ducha wykazali się nasi strażacy w dniu 28 lipca 1929 roku, gdy w Lipinach wybuchł potężny pożar. Spłonęły wówczas 102 budynki, gdyż były one drewniane i w większości pokryte słomą. Ogrom zniszczeń był duży, ale gdyby nie ofiarna postawa strażaków doszłoby do jeszcze większych strat.

Bardzo trudnym okresem działalności w naszej jednostki, był okres drugiej wojny światowej. Remiza była zdewastowana i służyła okupantowi jako stajnia dla koni oraz magazyn. Niemcy i Ukraińcy stosowali wobec strażaków taktykę obowiązkowego przybycia do pożaru, ale na akcje gaśniczą straż musiała dostać od nich pozwolenie. Tak było między innymi podczas pożaru we wsi Łazów i Potok Górny. Dnia 19.12.1943 roku, miała miejsce pacyfikacja wsi Potok Górny. Ukraińscy bandyci podpalili zabudowania. Straż z Lipin wyruszyła na pomoc mieszkańcom czterema furmankami. Po przybyciu na miejsce i zameldowaniu gotowość do działania, ówczesny komendant Józef Sarzyński otrzymał rozkaz powrotu, jednak gdy wracał do furmanki został zastrzelony przez Ukraińskich nacjonalistów. Po jego śmierci stanowisko komendanta objął Deryło Szczepan, który pełnił tę funkcję do roku 1989, a następnie został komendantem honorowym.

Po zakończeniu wojny straż zaczęła wznawiać działalność. Odnowiono remizę oraz wykonano przenośny podest taneczny o wymiarach 10x10. W roku 1958 straż otrzymała kwotę 350 000, była to darowizna od pana Pieczonki Józefa, który przebywał na emigracji w Kanadzie. Zgodnie z wolą ofiarodawcy jeszcze tego samego roku 20 czerwca zakupiono pierwszy bojowy samochód, marki STAR. Nowe auto wraz z wyposażeniem kosztowało 240 000, także pozostałe 110 000 przeznaczono na budowę nowej remizy. Zaczęto gromadzić materiały. Budowa trwała kilka lat. Fundamenty wylano w 1964 roku, a oficjalne otwarcie nastąpiło w 1976 roku. Dwa lata później nasza jednostka otrzymał sztandar. Strażacy w tamtym okresie startowali również w zawodach sportowo-pożarniczych i osiągali bardzo dobre wyniki. W latach 70-tych istniała i działała aktywnie młodzieżowa sekcja żeńska. W roku 1980 wymieniono samochód STAR na ŻUK-a. Dokonano także remontu wnętrza remizy, a także elewacji zewnętrznej.

W latach 1992-93 rozbudowano budynek remizy poprzez dobudowanie części przeznaczonej na salę zbiórek, w której obecnie znajduje się sklep. Po licznych staraniach, z pomocą wójta gminy, komendanta wojewódzkiej i powiatowej straży pożarnej, dnia 19.05.1993 roku OSP otrzymało samochód bojowy marki JELCZ. W roku 1995 wykonano centralne ogrzewanie garażu i części remizy oraz podłączono gaz i wodę. Zamontowana została metalowa, ocieplona brama w garażu. Przy okazji obchodów 70-lecia naszej OSP zmieniono pokrycie dachowe z eternitu na blachę trapezową. W latach 2000 – 2002 dokonano kolejnej przebudowy remizy. Wyremontowana została kuchnia, dobudowano dwa sanitariaty oraz wyłożono płytki ceramiczne. Zmniejszono o 5 ilość okien w sali oraz wymieniono je na plastikowe, zakupiono nowe ławki oraz stoły. Dnia 2.05.2004 r. odsłonięta została tablica pamiątkowa ku czci pierwszego komendanta OSP Lipiny Dolne, druha Józefa Sarzyńskiego w 60–tą rocznicę tragicznej śmierci.

30 kwietnia 2006 roku OSP Lipiny Dolne świętuje swoje osiemdziesiąte urodziny odbierając gratulacje za swą ofiarną służbę od licznie przybyłych gości. Właśnie od tego momentu obserwujemy coraz większe zainteresowanie naszą jednostką wśród lipińskiej młodzieży. W konsekwencji tego, regularnie na każdym walnym zebraniu przyjmujemy średnio po 6 nowych członków. Napływ tak dużej, „młodej siły" sprawił, iż wzrosło zainteresowanie sportem w naszej OSP. W wyniku tego z inicjatywy najmłodszych stażem strażaków w 2007 roku do życia powołana zostaje Sekcja Sportowa, która posiada własny trzy osobowy zarząd wybierany na pięcioletnią kadencję. Sekcja składa się wyłącznie ze strażaków i jej głównym celem jest reprezentowanie naszej straży na różnego rodzaju zawodach sportowych. Musimy przyznać, że powołanie sekcji było strzałem w dziesiątkę gdyż na przestrzeni kilku lat nasi strażacy brali udział w wielu turniejach co przyczyniło się do rozsławienia naszej OSP nie tylko na terenie gminy ale i powiatu biłgorajskiego. Trzeba dodać, że sekcja sportowa nie tylko bierze udział w zawodach sportowych ale również je organizuje jak np. coroczny Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Prezesa OSP Lipiny Dolne organizowany regularnie od trzech lat.

W 2010 roku z komendy powiatowej PSP W Biłgoraju otrzymaliśmy wiadomość, iż jest szansa, że w przeciągu kilku następnych lat możemy zostać włączeni w struktury Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dla naszych strażaków oznaczało, że nasze starania zostały docenione i musimy jeszcze bardziej wytężyć działania aby osiągnąć ten cel. Od tego momentu zaczęliśmy gromadzić specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy min. aparaty powietrzne, pompę szlamową i pływającą, umundurowanie bojowe oraz nowoczesny system alarmowania DSP 50 oraz terminal GSM, ponadto remiza podłączona została do alarmu antywłamaniowego. Strażacy ochoczo uczęszczali na szkolenia pożarnicze organizowane przez PSP Biłgoraj i bardzo szybko staliśmy najlepiej wyszkoloną jednostka w gminie i jedną z najlepiej wyszkolonych powiecie.

W 2010 roku rozpoczyna się największy remont remizy od momentu jej powstania. Kończy się on w 2012 roku odmieniając całkowicie oblicze naszej strażnicy. Podczas tych trzech lat dokonano min. wymiany elektryki, dobudowano drugi garaż, świetlicę, magazyn, wymieniono blachę na dachu, wstawiono automatyczne drzwi do garaży, plac przed remizą został w całości wyłożony kostką brukową, ponadto z boku remizy utworzono parking samochodowy. To olbrzymie przedsięwzięcie możliwe było dzięki wsparciu finansowemu z UE, pozostała potrzebna kwota pochodziła z budżetu gminy. Do świetlicy, zakupiono stoły do tenisa stołowego i „piłkarzyki” dzięki temu mieszkańcy Lipin mają gdzie spędzać wolny czas.

Z rocznym opóźnieniem, spowodowanym remontem remizy, w 29.07.2012 r. OSP Lipiny Dolne obchodzi rocznicę 85-lecia powstania oraz wręczenie nowego sztandaru. Do sukcesów sportowych w tym roku należy zaliczyć min. I miejsce w gminnych zawodach pożarniczych w Biszczy oraz III miejsce w I Powiatowym Turnieju Piłki Nożnej Halowej jednostek KSRG o Puchar Prezesa O/P ZOSP RP w Bilgoraju. Dnia 7 kwietnia 2013 w Frampolu, sekcja sportowa działająca przy naszej OSP odnosi kolejny wielki sukces a mianowicie nasze dwie drużyny zajmują pierwsze i drugie miejsce w II edycji Powiatowego Turnieju Piłki Nożnej Halowej jednostek KSRG o Puchar Prezesa O/P ZOSP RP w Biłgoraju. Sukces jest o tyle duży, że jako jedyna jednostka z powiatu wystawiliśmy dwa zespoły a w skład drugiej drużyny weszli zawodnicy, którzy nie ukończyli jeszcze 18-stu lat i grali oni jako Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Na początku grudnia 2013 r. do naszej jednostki trafia fabrycznie nowy, lekki samochód ratownictwa technicznego marki Ford Transit. Wyposażony jest on w sprzęt do usuwania skutków wypadków drogowych. Zakup pojazdu możliwy był dzięki dotacjom z Urzędu Gminy Potok Górny, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP oraz Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. W 2014 r. nasi druhowie przystępują do kolejnej edycji Turnieju Piłki Nożnej Halowej jednostek KSRG we Frampolu i zdobywają puchar Prezesa O/P ZOSP RP w Biłgoraju. Po raz drugi z rzędu zostają mistrzem powiatu biłgorajskiego. Dzięki sukcesom odnoszonym na arenie powiatowej druhowie z OSP Lipiny Dolne w dniach 29 - 30 marca reprezentują nasze województwo na mistrzostwach Polski strażaków w piłce nożnej halowej w Gąsawie k.Bydgoszczy. Dodatkowo, w tym roku sekcja sportowa organizuje I memoriał w piłkę nożną ku czci naszego pierwszego komendanta dh Józefa Sarzyńskiego. W lipcu tegoż roku w Tarnogrodzie odbyły się gminne zawody sportowo-pożarnicze gdzie nasza jednostka zajmuje pierwsze miejsce.

Na początku 2015 roku nasi druhowie po raz czwarty biorą udział w powiatowym turnieju piłki nożnej jednostek KSRG zajmując drugie miejsc, ponadto organizują II memoriał piłki nożnej imienia Józefa Sarzyńskiego oraz piątą edycję turnieju tenisa stołowego o puchar Prezesa OSP Lipiny Dolne. Jednak najważniejsze wydarzenia mają miejsce pod koniec roku. Dnia 19 października po wielu latach starań nasza jednostka wstępuję w szeregi Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Miesiąc później 20 listopada w naszej remizie następuje uroczystość nadania aktu wstąpienia do KSRG, swoją obecnością zaszczycił nas wtedy Komendant Wojewódzki PSP nadbrygadier Tadeusz Milewski. Tego dnia nasza jednostka za swą wieloletnią ofiarną służbę otrzymała nadany przez Prezesa Zarządu Głównego ZOSP RP dh Waldemara Pawlaka 'złoty medal za zasługi dla pożarnictwa”. Medalem udekorowany został sztandar naszej OSP.

Rok 2016 tak jak pięć ostatnich lat rozpoczynamy powiatowym turniejem piłki nożnej jednostek KSRG. Wygrywając go po raz trzeci. 15 maja tego roku świętujemy 90-lecie powstania OSP Lipiny Dolne.

Wszystkie remonty remizy, zakup sprzętu mogły mieć miejsce nie tylko dzięki determinacji naszych strażaków, ale przede wszystkim dzięki sponsorom, którzy wspierają naszą jednostkę, tj. Urząd Gminy, Rada Sołecka czy też sponsorzy prywatni.

Na przestrzeni 90-ciu lat istnienia naszej OSP prezesami byli: Jaszczycha Adam, Grum Franciszek, Bucior Andrzej, Waliłko Teofil, Matuszak Jan, Karaś Eugeniusz, Krupa Jan, Szczepanik Józef, Łebko Dariusz, Bucior Marian, Grabias Paweł, Dudek Paweł (obecnie).

Komendanci: Sarzyński Józef (1926 – 1943), Deryło Szczepan (1943 – 1989), Dec Janusz (1989 – 1998), Tutka Zygmunt (1998 – 2010), Dec Janusz (2011-2016), Bzdyra Ryszard (obecnie).

W ciągu tych wszystkich lat na „wieczną wartę” odeszło 60-ciu druhów. Przez cały okres istnienia jednostka nasza udzielała pomocy wszystkim potrzebującym w chwilach zagrożenia, poświęcając swój czas, zdrowie a także życie jak pokazuje postawa naszego pierwszego komendanta druha Józefa.

 

 



Copyright 2023  Ochotnicza Straż Pożarna w Lipinach Dolnych